Guerrilla Biblioteka Naukowa: Sąd Najwyższy USA spada surowy wyrok przeciwko Sci-Hub

Guerrilla Badania Biblioteka: US Supreme Court nałożone fatalny werdykt przeciwko Sci-Hub

"Sci-suw: prawdziwe rozwiązanie problemu Open Access"

(Zdjęcie: Sci-Hub na Twitterze)

Dla wielu badaczy Sci-Hub jest niezastąpioną częścią ich pracy. Teraz amerykański sąd zdecydował, że usługodawcy muszą usunąć wszystkie linki do strony. Ponadto, operatorzy mają zapłacić 4,8 miliona dolarów.

Krytycy nazywają Sci-suwu "Pirate Bay naukowcy"Jednak dla wielu naukowców, biblioteki partyzancka dla publikacji naukowych jest nieodłączną częścią codziennego badań. Założyciel platformy został nawet uznany przez prestiżowy czasopiśmie Nature dla ich pracy. Sci-piasta zapewnia prac naukowych do wszelkiego rodzaju sieci, jest w tym przypadku o kwestie praw autorskich czasu i sprawia, że ​​praca tak dostępne dla badaczy, którzy w przeciwnym razie ze względu na paywall ograniczeń dostępu do publikacji. Teraz jednak druzgocący wyrok przeciwko platformie nałożyła amerykański sąd federalny.

Non-profit charytatywne pozwany buntownicy

Jak poinformował portal TorrentFreak firma specjalista chemik American Chemical Society (ACS) przyznało maksymalną popytu 4,8 miliona dolarów (około 4,1 mln euro) za 32 błędnie kopiowane i spread działa sąd rejonowy w Wirginii. To zdanie drugie tego rodzaju. W czerwcu, wydawca książki towarowy Elsevier 15 milionów dolarów (około 13 milionów euro) miał przez Sąd Rejonowy w Nowym Jorku dostać przyznane. Kazachska Alexandra Elbakyan że działa Sci-suw nie uczestniczy dwóch rozprawach sądowych. Miała jasno w wywiadach wcześniej, że boją się represji ze w Urherberrechtslobby w podróż do Stanów Zjednoczonych.

ACS jest niedochodową organizacją, ale czuje się mimo wszystko narażone na ogromne straty przez Sci-suw, ponieważ ich własne czasopisma przeszedł wolnej konkurencji ze strony funduszy Sci-suwowych przez palce. Ale Elbakyan nie zarabia z sci-suw, widzi platforma jako dients do ogółu społeczeństwa. Nie ma chyba wątpliwości, że operatorzy środki do zapłacenia grzywny nałożonej przez sądy odszkodowań zaginionych.

"niszczycielski" Wyrok dla całego Internetu?

Oprócz należnych od Sci-suwowym kompensacji sędziów z Wirginii został skazany i operatorzy Internetu do podjęcia kroków przeciwko rozprzestrzenianiu materiałów na stronie internetowej. przedstawiciele branży - w tym Google, Facebook i Microsoft - miał sam okazał sądu, wskazując, że taka decyzja może mieć niszczący wpływ na Internet jako takiego. Trybunał miał jednak tego unieważnione. dostawcy DNS i hosting, rejestratorzy, wyszukiwarek i innych usługodawców musi usunąć na żądanie żadnych linków do Sci piasty.

Czy środki te w dobrej społeczności naukowej sieci, co oczywiście ma ostry potrzebę służby zrobić dużo wydaje się wątpliwe. Po tym wszystkim, ale operatorzy mogą teraz zamawiać zablokować stronę internetową, która w przeszłości, gdy naruszenie prawa autorskiego jest rzadkością w Stanach Zjednoczonych. Sam Sci-suwowy wydaje się być niewielki wpływ orzeczenia. Jak dotąd, serwis i jego operatorzy z powodzeniem wycofane spod jurysdykcji Stanów Zjednoczonych.(FAB):