Rzecznicy praw konsumentów ostrzegają z biletami viagogo

Rzecznicy praw konsumentów ostrzegają z biletami viagogo

(Zdjęcie: Bezpieczne)

Według rzeczników konsumentów, wymiana biletami już nie ma wątpliwości, że jest to tylko pośrednik. Ponadto ceny wykazały niejasne i gwarancje mylące.

Wymiana biletami już jest ochrona konsumenta "Monitor rynku Cyfrowy Świat" cytowane za wprowadzającą w błąd wygląd i niejasnych gwarancji. Platforma faktycznie zapewnia tylko między prywatnych nabywców i sprzedawców biletów, kick głośną krytykę ochrony konsumentów, ale jako oficjalny portal sprzedaży biletów. Więc to nie było widoczne podczas całego procesu zakupu dla klientów, który już jest tylko środkiem, a nie sprzedawca.

"W ten sposób firma oszukuje użytkownikowi na kluczowych cech jego obsługi"Mówi Susanne Baumer z Bawarii Konsumentów. Co więcej, ryzyko pozostaje, że bilety nie są dostarczane lub sprzedawane za drogie, zależy od kupującego. Ponadto istnieje ryzyko, że można dostać bilety spersonalizowane sprzedawane są bezużyteczne. Rzeczywista sprzedawca pozostanie ogólnie znana.

Niejasne ceny biletów

Ponadto krytykować rzeczników konsumentów, że ceny nie są przedstawione wystarczająco jasno. W cenach biletów i rezerwacji również koszty rozliczenia oraz podatku od wartości dodanej zostanie dodana. Błędne są również gwarantuje Ci już co naprawdę tylko zusicherten co klienci są uprawnieni przez prawo tak. Wszystkich skarg klientów o Viagogo z ośmiu województw zostały podzielone na rynku w portalu Opiekun organizacji konsumenckich.

Viagogo została założona w Londynie w 2006 roku, jest samo donosi największego wymiany biletów i działa zlokalizowana stron internetowych w 60 krajach. Platforma została już skrytykowana przez niektóre nosić wygórowane ceny na rynku wtórnym biletowego. Oświadczenie Viagogo ostrzeżenie stoi godzinami oczekujących.(Axk)