Jak wiek jest związane z zawartością: Wiek specyficzne różnice w treści profesjonalistów

Ostatnie badania pokazują, w jaki sposób wiek wpływa na treść i kiedy i jakie zarobki są spodziewane.

Populacja starzeje się, a tym samym liczby osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach. Ponieważ kwestia wieku ma wpływ na średni poziom wynagrodzenia, jeśli płace naprawdę automatycznie rosnąć wraz z wiekiem, co wiek specyficzne różnice istnieją między profesjonalistów i kiedy, które są spodziewane zarobki, pokazuje nowe badanie "biografie treści 2014" odszkodowania-Online. Eksperci kompensacyjne miały z danymi w sumie 205,984 zatrudniania specjalistów pod mikroskopem. podzielona była zawsze w odstępach pięcioletnich.

Jak pokazują wyniki badania "biografie treści 2014" pokazuje krzywa wynagrodzenia wykwalifikowanych pracowników wzrasta aż osiągnie 40 lat stale, to niestety idzie nieco w dół, a następnie stagnacji na stabilnym poziomie. Dla kadry kierowniczej, to wygląda inaczej: ich pensje wzrosną nawet po 40 roku życia dalej. Dotyczy to jednak tylko do mężczyzn: U kobiet, krzywa płaca spada później niż w wieku 45 lat, nawet jeśli pracują na stanowiskach kierowniczych.

1 z 28

biografie content 2014 (28 zdjęć)

Krzywa wynagrodzenie dla pracowników wzrasta do około 40 roku życia, a następnie zmniejsza się.Krzywa wynagrodzenia dla menedżerów rośnie.Krzywa wynagrodzenie za wszystko trwa od 45 obojętny, ponieważ zmiany treści dla pracowników i menedżerów z 45 każdegoanulować. (Zdjęcie: Kompensacja Online)

Możliwe wyjaśnienie tego zjawiska ekspertów: kobiety wydają się w tym momencie kariery często nie jest dalsze zaliczki, ale raczej nawet cofnąć się o jeden krok. Ponieważ istnieje coraz mniej wolnych miejsc pracy w określonej pozycji, kobiety nie wydają się chce jak często przyłączają się zaostrzoną konkurencją jak ich koledzy. Wydają się być także mniej skłonni do zmiany położenia oraz sytuację na rynku pracy w ogóle.

Według badania, badania wartościowego w każdym przypadku. Akademickich, którzy kroki w życiu zawodowym na 25, wymaga tylko dziewięć lat, aby dogonić kolegów bez stopnia krzywej płac. W 34 lat później zdobył on tak samo jak nie-studia kolegów, którzy już wszedł na świat 20 biznesowej Zasadniczo, lepsze wykształcenie, tym wyższa średnia płaca, a zwłaszcza wzrost wynagrodzenia po 25 roku życia. Istnieją wyjątki, ale: którzy studiowali humanistyczne, prawdopodobnie nie zrobić tak duże skoki.

Najlepsze perspektywy mają pracowników, którzy są zatrudnieni w dużej firmie. Bo im większa firma, tym większe i poziomu płac. Różnica mikroprzedsiębiorstw może być nawet o 50 procent. Profesjonaliści mogą osiągnąć najwyższe pensje w branży oraz z bankami, menedżerów wypłacane są szczególnie dobrze w firmach doradczych, usług finansowych oraz w przemyśle dóbr konsumpcyjnych. Wysokie pensje powyżej średniej macha do profesjonalistów często w sprzedaży i wymagających specjalistycznych stanowisk. Kiedy organy kierownictwo są najlepiej płatne wysoką osobistą odpowiedzialność i dużo wpływów strategicznego.(Agnieszka Sicking'a) /(Masi)