Antares wybuchowości: NASA publikuje sprawozdanie i nowe zdjęcia

Samozniszczenia rakiety Antares

"Orbital ATK i NASA powinna mieć lepszy widok i lepsze zrozumienie silnika projektowania, certyfikacji i eksploatacji."

(Zdjęcie: NASA / Joel Kowsk)

NASA wydała nowe obrazy eksplozji rakiety Antares od października 2014 roku, sprawozdania z dochodzenia. Przyczyną wypadku nie można określić dokładnie.

W dniu 28 października 2014 roku wybuchł bezzałogowego Antares rakietę wraz z zamocowanym na nim Cygnus frachtowca. Firma Orbital Sciences (obecnie Orbital ATK) powinny zatem doprowadzenie ładunku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA. Teraz jest podsumowaniem 11-stronicowy raportu wyjaśniającego (PDF), który nie szczędzi krytyki. NASA, w międzyczasie, wydała nowe zdjęcia z katastrofy, w której nie ma osób, które doznały uszczerbku.

Eksplozja wystąpiło 15 sekund po starcie. Został on wywołany według raportu w turbo pompy ciągu silników rakietowych, przez tarcie między wirnikiem a non-ruchomych części pompy. Tarcie doprowadziły do ​​iskrzenia, zapalenie ciekłego tlenu. Silniki stosowane w rakiecie terminu typ AJ26 powrotem do modelu radzieckiego NK-33. Został on opracowany w ramach rosyjskiego programu księżycowego N-1 na początku 1970 roku.

Obraz 1 z 25

Eksplozja rakiety Antares (25 zdjęcia)

początek Antares

(Zdjęcie: NASA / Joel Kowsky)

Trzy możliwe przyczyny

Co ma jednak spowodowało tarcie, że NASA nie mogła wywoływać. Zespół badanie składa się z trzech możliwych przyczyn, które mogą być osobno lub w połączeniu odpowiedzialny. zarówno błąd produkcja i ślady ciała obcego, które muszą być jeszcze przed uderzeniem w ziemię w problemach z silnikiem zostały zidentyfikowane. Należy jednak, że nie działał duży obiekt.

Trzecia możliwa (współ) przyczyną jest wada konstrukcja sprawia, że ​​ten sam obszar pompy turbo skłonnej do ognia i wykroczenia. Raport krytykuje fakt, że silniki nie zostały dostatecznie przetestowany do użycia w rakiety Antares. Ponadto, zarówno w badaniach i w locie zbyt mało instrumenty były używane.

Orbital ATK chcą wykorzystać w przyszłych silników RD-181st Raport ostrzega dochodzenie bardziej intensywnych testów i inspekcji, a także coraz bardziej stosowne narzędzia lub czujniki, większą czystość i lepszej ochrony przed wilgocią. Ostatnim zalecenie jest szczególnie bolesne: "Orbital ATK i NASA powinna mieć lepszy widok i lepsze zrozumienie silnika projektowania, certyfikacji i eksploatacji."

Orbital ATK: Sowieci na

Sam Orbital ATK przeprowadziła własne dochodzenie, które było również pracownicy NASA i Federal Aviation Administration byli zaangażowani. Według raportu orbitalny Przestrzeń Aktualności obwinia "wysoce prawdopodobne" W wady produkcyjnej.

Inne możliwe, ale mniej prawdopodobne przyczyny są inne kwestie techniczne, jak również "słaba długoterminowe przechowywanie" cytowane. Ten ostatni prowadzi do korozji. Dostawca GenCorp (Aerojet Rocketdyne) dostarczył już w kwietniu zaprzeczył i nazywany inwazji ciała obcego jako wyzwalacz wypadku. Jedno jest pewne: nikt nie chce mieć złotówki.(DS)