Rzecznicy praw konsumentów: Dostawcy Internetu nadużywają zaufania klientów

Rzecznicy praw konsumentów: Dostawcy Internetu nadużywają zaufania klientów

(Zdjęcie: AP)

Inernetanbieter zapewniają transmisję danych z szybkością do określonej prędkości. Górne prędkości często nie były przestrzegane, Federacja Konsumentów skarżył.

Centra konsumenckie żądają kres nierealnych obietnic reklamowych szybkiego Internetu. "To jest oczywiste nadużycie zaufania klientów"Powiedział szef Federacji Niemieckiego Stowarzyszenia Konsumentów (vzbv), Klaus Müller, DPA. Ostatnie pomiary Federalnej Agencji Sieci, który w top prędkości łączy szerokopasmowych nie zwykle być dotrzymane, "żółty lub pomarańczowy ciemny karta" było dla przemysłu. praktyka, nie zmieniają się w mgnieniu oka, jest wymagane przez prawodawcę. Operatorzy musieliby sankcje wyczuć finansowo.

"Ta forma reklamy nie jest w interesie klienta, który powinien panować tak"Skrytykował Mueller. wolę coś, co jest nie w tym przypadku sugeruje. Agencja Network ustalił koniec marca po testach 160.000 połączeń w sieci stacjonarnej, tylko około 12 procent połączeń rzeczywiście dostarczonych reklamowanej maksymalnej prędkości na liniach komórkowych było tylko 5 procent.

Połowa szybkość transmisji danych, za połowę ceny

Vzbv szef wezwał do zatrzymania reklamy "preparaty żelowanej"Jakie prędkości połączenia przesyłowe "aż do" osiągnie pewną liczbę megabitów na sekundę. oznaczało to, "Nie wiem, czy mogę to, co jest reklamowane", Innym rozwiązaniem byłoby automatycznie obniżyć opłaty dla klientów z powolnego transferu: "W momencie, kiedy korzystać tylko połowę tak szybko jak pierwotnie obiecał, będę musiał zapłacić tylko połowę kosztów."

Rzecznik konsument wymieniony cel rządu federalnego, ogólnopolskim poszerzyć swoją szybki internet. "Ale proszę również w jakości, który jest uczciwy, sprawiedliwy i przejrzysty."(AP) /(ANW)