Kartel trwa portale porównanie ukierunkowanych

Outdoorsportportal Check24

(Zdjęcie: AP, Christoph Schmidt)

Organy ochrony konkurencji chcą odkryć dochodzenie w sprawie problemów portali porównania i zapewnienia większej przejrzystości. Konsumenci muszą być w stanie oprzeć się na ofertach, szef Cartel mówi.

Federalny Urząd Antymonopolowy badali portali porównania w Internecie, na „ewentualnych naruszeń przepisów dotyczących praw konsumenta”. Tzw Badanie sektorowe będzie koncentrować się na porównywaniu ofert od obszarów jazdy, ubezpieczeń, usług finansowych, telekomunikacji i energii, organ antymonopolowy w Bonn ogłosił we wtorek. Z tego badania, Bundeskartellamt oparł się nowych umiejętności dochodzenia w dziedzinie ochrony konsumentów po raz pierwszy w danym zakwestionować.

"Obiektywność i przejrzystość"

„Miliony konsumentów informować się codziennie za pomocą porównania portali w internecie,” prezydent Bundeskartellamt, Andreas Mundt powiedział. „Kartki mają wysokie ilości i daleko idące kontrakty są pod wpływem informacji dostarczonych przez portale. Musimy zapewnić, że konsumenci mogą polegać na rzetelności, obiektywizmu i przejrzystości portali. "

portale porównania jak Idealo, Verivox lub Check24 cieszyć niemiecką popularność Internetu. Również Heise Mediów prowadzi porównanie cen z córką skąpca. Konsumenci mogą porównać koszty i warunki różnych towarów i usług, w tym taryf dla energii elektrycznej i firm ubezpieczeniowych w głównych bazach dostawców. Dostawców zarabiać między innymi prowizji i reklamy.

unikalne wyroki

Rzecznicy praw konsumentów skarżą się, że portale porównania nie zapewniają neutralną porównanie produktów, ale występują na przykład w ubezpieczeniach jako pośrednik. Dlatego domagają się większej przejrzystości z branży: „Operator portali porównanie powinno zapewnić wszechstronny i łatwy do zrozumienia o metodach rankingu i finansowania w widocznym miejscu portalu,” mówi Jutta Gurkmann Federacja Konsumentów.

W postępowaniu przed Check24 Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich brokerów ubezpieczeniowych może (BVK) twierdzą, że portal porównanie musi udowodnić swoje pośrednictwo znacząco. W kwietniu tego roku również Sąd Federalny uznał, że pionierskich portali porównania mają obowiązek wskazać luki w ofercie - na przykład, jeśli tylko operatorzy są wymienione, które spełniają określone warunki.

"Wszystko inne jest reklama"

„W rankingu portali porównanie powinno być niezależne od prowizji lub biznesu. Wszystko inne jest reklama i nie powinien zostać wydany jako samodzielna porównania „mówi Verbraucherschützerin Gurkmann. Emisja już dawno osiągnął politykę. Już w 2016 roku Komisja Europejska podjęła inicjatywę do większej przejrzystości w portalach porównawczych.

„Do tej pory problemy z portali porównawczych są realizowane głównie poprzez indywidualne prawa prywatnego sporu”, powiedział szef Cartel Mundt. Jego władza będzie teraz zasadniczo do czynienia z problemem. Więc wszelkie braki w egzekwowaniu cywilnego i publicznego prawa ochrony konsumentów może zostać zidentyfikowany.

Nowe prawa konsumenta

Jest to pierwszy raz, że kartel wykorzystuje swoje lata przedłużony o kompetencjach poprawki. Dają organowi uprawnionemu możliwość wykonania w przypadku uzasadnionego podejrzenia poważnych naruszeń badań sektorowych przepisów prawa konsumentów. Nie są one skierowane przeciwko konkretnych firm, ale bada praktyki w całej branży.(VBR)